Současná míra celosvětové inflace spolu s výhledem vývoje evropské ekonomiky v souvislosti s válkou na Ukrajině podněcuje k rozhodnutí investovat mimo území tradičního evropského kontinentu. Řešení se nabízí na Blízkém východě.
BRNO / RAS AL KHAIMAH – Po pečlivém zvážení PRESTON Capital volí umístění svých investic do nemovitostí v bezpečné části Blízkého východu v rámci širšího asijského kontinentu, a to ve Spojených arabských emirátech (SAE). Konkrétní rozhodnutí připadá na přímou investici na ostrově Al Marjan, který je turistickým rájem celosvětových elit. Na ostrově se nacházejí luxusní hotely, rezidenční apartmány i separátní reprezentační vila domy. Destinace je považována za skutečnou oázou klidu v momentálně rozbouřeném světě stojícím před hrozbou jaderné války.
Pro tuto investici také plně svědčí její včasná návratnost, bezpečnost lokality i hledisko měnové politiky. Spojené arabské emiráty již po několik desetiletí patří k politicky a ekonomicky vysoce stabilním státům s precizně vypracovaným právním systémem včetně ochrany zahraničních investic.
Stabilita cen v porovnání s Českem a zeměmi Evropské unie umožňuje kontinuálně vytvářet reálný investiční plán. Evropské investice jsou ohroženy cenovými otřesy souvisejícími se stávajícím konfliktem na Ukrajině, postojem Evropské unie vůči Rusku, i z hlediska závislosti evropského hospodářství na dodávkách ruských surovin, zejména plynu a ropy. V porovnání vychází Spojené arabské emiráty proti Evropě energeticky mnohonásobně výhodněji. Lze zde proto předpokládat skutečně atraktivní investiční výnosy.
Cílová destinace: dolarová zóna
PRESTON Capital na základě doporučujících závěrů svých investičních odborníků směřuje své realizace do destinací, v nichž je koupěschopnost obyvatelstva určena v amerických dolarech (USD). Jeho směnnou hodnotu výrazně ovlivňuje prostřednictvím úrokových sazeb stávající monetární politika centrální banky Spojených států (FED – Federal Reserve System). Po nedávném zvýšení úrokových sazeb v rozmezí od 0,25 do 0,50 % p.a. lze očekávat zvýšení sazby o až půl procenta. To by se mělo odehrát na květnovém zasedání FOMC FED v letošním roce 2022.
Evropská centrální banka doposud sazby nezměnila a euro vůči dolaru pokleslo pod hranici vzájemného směnného kurzu 1,10 USD za EUR. Jen od začátku roku jednotná evropská měna kvůli poklesu své směnné hodnoty vůči dolaru vymazala svým eurovým investorům reálný výnos o více než 6 %.
Právě americký dolar (USD) je pevně spojen s domácí měnou dirham (AED), jejíž aktuální kurz se pohybuje stabilně okolo směnného kurzu ve výši 3,67 AED za USD. Dále pro investování ve Spojených arabských emirátech přispívá velmi podstatně cena stavebních materiálů a služeb včetně nákladů na pracovní sílu. Spojené arabské emiráty v oblasti mzdových nároků vycházejí při porovnání s Českem podstatně levněji.
Pokles jednotné evropské měny, pokles výnosů
S ohledem na kurzové riziko poskytovaných investic analytický tým skupiny PRESTON Capital vyhodnocuje prudší pokles reálné kupní síly jednotné evropské měny (EUR) a v návaznosti spolu s tím i české koruny (CZK). Pokles reálné hodnoty EUR či CZK společně s inflačním vlivem nevyhnutelně umazává z velké části i z hodnoty výnosů.
Výběr evropských destinací znevýhodňuje dále fakt, že téměř všechny oblasti atraktivních investičních možností v Evropě jsou pod přímým nebo nepřímým vlivem německého bankovního sektoru. Ten je také úzce spjat s jednotnou evropskou měnou.
Vývoji nepomáhá ani vyhrocená geopolitická situace vyvolaná válečným konfliktem na východě Evropy mezi Ruskou federací a Ukrajinou. Ve spojení se sankcemi Evropské unie, Spojených států a Velké Británie vytváří silný předpoklad pokračujícího ekonomického poklesu hospodářství, který postihne unijní země. Zejména pak ekonomicky slabší členy, mezi které se řadí i Česká republika.
Na základě predikce tohoto vývoje přichází investiční skupina PRESTON Capital s plánem realizovat své investiční činnosti převážně mimo území České republiky, potažmo i mimo území Evropy a mimo země EU.
Proč to nejde v Česku? Odpovědí je tvrdá byrokracie
Přímé investice do nemovitostí v České republice v oblasti rezidenčního bydlení doprovází několik úskalí. Odborníci PRESTON Capital upozorňují na neúměrně dlouhou dobu příprav před zahájením stavby spolu s byrokratickým přístupem odpovědných úřadů. V neposlední řadě se proti předchozím obdobím výrazněji prodlužuje návratnost investic, a to s ohledem na delší časový horizont umístění koncového produktu na trhu. Stojí za tím klesající kupní síla obyvatelstva spolu s poklesem životní úrovně. Aktuální ekonomická situace v České republice zaznamenala výrazný pokles tvorby hrubého domácího produktu (HDP) již vlivem pandemie Covid-19. Spolu se snížením kupní síly domácího obyvatelstva se snižuje i kupní síla zahraničních rezidentů pobývajících v Česku.